Ve spolupráci s Malajsijskou firmou Sanctband jsme zpracovali sérii videí poměrně detailně představující techniku Easyflossing. V tomto článku vám dáme možnost nahlédnout pod pokličku této techniky a ukážeme vám její hlavní benefity.

Využitím techniky Easyflossing se zabýváme již řadu let a jsme přesvědčeni, že rozhodně stojí za to tuto metodu znát a umět ji využít v praxi, ať už jste odborník nebo poučený laik.

I když je Easyflossing poměrně novinkou, princip této techniky má kořeny již v 90. letech. Jejím základem je osvědčená metoda bandážování využívaná především při manuální lymfodrenáži. Easyflossing však tuto metodu rozvíjí a mnohonásobně rozšiřuje její možnosti využití. Především díky používání pružné kompresní pásky ze 100% latexu s názvem Flossband.

Flossband se vyrábí ve 14 variantách lišících se jejich odporem, délkou a šířkou, díky čemuž je možné zvolit konkrétní parametry a techniku využít při nejrůznějších stavech a diagnózách.

Obecně můžeme easyflossing využít pro:

  • REGENERACI SVALŮ
  • MÍRNĚNÍ OTOKŮ
  • OŠETŘENÍ KLOUBNÍHO A SVALOVĚ FASCIÁLNÍHO APARÁTU (zejména na končetinách)
  • APLIKACE V OBLASTI ÚPONŮ A ŠLACH 

Využití najdete jak při sportovním tréninku, tak v pohybové rehabilitaci.

Pro optimální účinek je aplikace flossbandu vždy spojená s pohybem, buď formou manuálního kontaktu terapeuta, nebo aktivním pohybem samotného cvičence.

JAK TO FUNGUJE?

První účinek  metody Easyflossing spočívá v ovlivnění mechanoreceptorů, kdy dochází k rychlému zmírnění bolesti na základě vrátkové teorie bolesti. Zjednodušeně můžeme tuto teorii přiblížit situací, kdy se bouchnete například do lokte a vzápětí automaticky začnete toto místo druhou rukou třít, abyste přehlušili bolest. Stejně tak svým tlakem a tahem působí flossband na postižené místo.

Dále pak během aplikace dochází k mobilizaci senzorů pohybu,  ovládajících svalové napětí. Tyto senzory, svalová včeténka, mají svůj fasciální obal, jehož ovlivněním můžeme přesně regulovat napětí svalu. Mobilizací tohoto obalu, i když nespecificky, můžeme rychle a efektivně zlepšit nervově-svalovou koordinaci, což se projeví jako zmírnění napětí daného svalu nebo naopak dojde k nabuzení svalu hypotonického.

Skvělého účinku můžeme dosáhnout díky manuálnímu ovlivnění jednotlivých vrstev tkání. Tyto vrstvy se mohou kontaktovat natolik, že dojde k výraznému omezení jejch pohyblivosti. Výhodou flossbandu při působení tlaku je možnost mobilizace těchto vrstev vůči sobě, a to i ve větší hloubce. Jednotlivé vrstvy tkání se mezi sebou rozpohybují a my tento účinek pozorujeme jako zvýšení rozsahu pohybu.

Během aplikace v oblasti kloubu dochází k mírnému oddálení kloubních ploch a lepšímu vstřebání otoku.

Poslední účinek, který si dnes představíme je tzv. houbový efekt tkání. Během aplikace se ošetřovaná tkáň zaškrtí, což působí, jako když z houby vymáčknete špinavou vodu. Po uvolnění flossbandu tkáně nasají čerstvou krev. Díky výměně tekutiny v mimobuněčném prostoru, dochází k urychlení růstu, respektive obnově buněk.

Tímto výčtem rozhodně benefity aplikace flossbandu nekončí. Pokud Vás náš článek zaujal, přejděte pomocí odkazu níže na oficiální stránky této metody, kde máte k dispozici další informace o Easyflossingu, případně se můžete přihlásit na probíhající kurz.

Získali jsme finanční podporu na realizaci projektu Ověření metodiky flossband ve veterinární medicíně. CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0023654 v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschop­nost, který je finančně podporován Evropskou unií.

Olomouc | Krnov

info@mobilni-fyzioterapie.cz

+420 721 382 403